Wielka Lekcja Geografii w bocheńskich szkołach razem z Festiwalem 50°N !

Wielka Lekcja Geografii w bocheńskich szkołach razem z Festiwalem 50°N !

źródło: materiały prasowe

50°N

Już za kilka dni Bochnia stanie się weekendową arenę podróżniczych opowieści z całego świata. W dniach 22-24 kwietnia br. odbędzie się Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N. To druga edycja imprezy, która w przeciwieństwie do pierwszej wirtualnej odsłony, tym razem przybierze tradycyjną formę spotkań i prelekcji.

Nazwa festiwalu – 50°N – choć może wydawać się tajemnicza, pochodzi od szerokości geograficznej, którą wyznaczają równoleżniki. To właśnie 50 równoleżnik szerokości geograficznej północnej przebiega m.in. przez Małopolskę i takie miasta jak Zator, Bochnię, Kraków, Wieliczkę i Tarnów. Wybór tegorocznej lokalizacji wydarzenia padł na Bochnię – najstarsze miasto jednego z najatrakcyjniejszych regionów kraju.

Wielka Lekcja Geografii dla uczniów

Festiwal 50°N wystartuje wczesnym rankiem z Wielką Lekcją Geografii, w której wezmą udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Jachowicza oraz Szkoły Podstawowej nr 4 im. św. Barbary w Bochni.

W rolę nauczycieli, opowiadających o świecie, wcielą się:

Paulina Kozub-Chwastek – przedstawi różne strony podróży po Azji i podzieli się swoimi doświadczeniami i tym, co po drodze przeżyła,

Anna Jarzębska i Krzysztof Florys – pokażą uroki gier terenowych na podstawie projektu „Questy – Wyprawy Odkrywców” i zainspirują młodzież do odkrywania swoich małych ojczyzn i ukrytych w nich skarbów,

Janek Mela – zdobywca obu biegunów Ziemi – opowie o swojej drodze i spróbuje przekonać młodych do tego, że „niemożliwe” to tylko wymówka.

Wielka Lekcja Geografii to preludium do weekendu z Festiwalem 50°N. Główne wydarzenia odbywać się będą w piątkowy, sobotni i niedzielny wieczór w Kinie Regis. Program imprezy jest niezwykle bogaty, a miejsca, w które zabiorą widzów festiwalowi goście pozwolą przenieść się w ciekawe i jednocześnie piękne zakątki globu.

W ciągu trzech dni będzie można zetknąć się z różnymi tematami, kulturami, smakami, a także poznać nietuzinkowe sposoby patrzenia na świat i odkrywania go. Będzie wyjątkowo i różnorodnie. Swoje prelekcje będą mieli m.in. Ewa Wachowicz – opowie o zdobywaniu Korony Wulkanów Ziemi, Tomasz Gorazdowski – ukaże Nową Zelandię z naciskiem na Władcę Pierścieni, Marta Załogowska i Maciej Tront – odkryją uroki podróży FolkAround oraz Adela Tarkowska i Krzysztof Józefowski – podsumują swoją 10-letnią rowerową podróż dookoła świata. W programie nie zabraknie także górskich akcentów. Uczestnicy będą mogli wysłuchać opowieści Piotra Pustelnika, jednego z najlepszych himalaistów, zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum.

Zapowiada się, że to będzie weekend pełen podróżniczych inspiracji. 

Więcej informacji można znaleźć na fanpage’u imprezy w portalu Facebook www.facebook.com/50NFestiwal oraz na stronie internetowej www.50n.pl.

Bilety są dostępne online w systemie rezerwacyjnym Kina Regis: bilety.kino.bochnia.pl.

2. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego – Pana Witolda Kozłowskiego oraz Burmistrza Miasta Bochnia – Pana Stefana Kolawińskiego.

Partnerem Głównym Festiwalu 50°N jest Województwo Małopolskie. Partnerem Strategicznym Festiwalu jest LOTTO, Partnerem Złotym ERGO Ubezpieczenia Podróży, zaś Partnerem Organizacyjnym – Bochnia.